Видове джанти

При автомобилите се използват следните видове джанти:

1. Дискови – изработват се от щампована и валцована ламарина (нисовъглеродни стомани), използват се при нормалните автомобили.

2. Спицови – използват се при старите състезателни автомобили. Спиците се изработват от стоманена тел с диаметър от 3 до 6 мм. Ъгълът на подгъване на краищата им е средно 70 до 90, но може да бъде и по-малък. В единия си край спицата има резба и с помощта на нипел се закрепва към каплата. Главината на колелото се изработва от алуминиева сплав и по-рядко от стомана.

3. Лети – изработват се от леки, лети сплави (алуминиеви, магнезиеви, титаниеви и др.).

 За разлика от предходните при тях имаме следните предимства:

- възможност за изработване на спици (от 3, 4, 5, 6, и повече). По този начин се осигуряват по-големи пространства между спиците в сравнение със стоманените, което подобрява с около 40% охлаждането на спирачните дискове. Освен това спиците може да се изработват с редуцирано или постоянно сечение.

- масата на една лята джанта в сравнение със стоманената може да бъде по-лека от 10 – 45% (намалените подресорени маси подобряват динамиката на автомобила до 3%);

- коефициентът на топлоотвеждане при летите джанти е с около 30 % по-голям; (съществуват конструкции на лети джанти със спици, оформени като лопатки които спомагат за охлаждането на спирачните дискове до 5%;

- летите джанти позволяват монтирането на безкамерни гуми, което също опростява конструкцията на колелото и намалява неговата маса до 5%;

4. Диаметри на джантите – размерите на колелата винаги са определяли облика на автомобила. Относно техният избор трябва да се има предвид следното:

- джанти с по-голям диаметър (16”,17”,18”и 20”) позволяват да се монтират нископрофилни гуми (55, 50, 45 и 40). Те могат да преодоляват по-големи неравности в сравнение с по-малките (13”, 14”и 15”) по-високопрофилни гуми (60, 65, 70 и 80).

При нископрофилните гуми станичното увличане е по-малко ( това позволява движение с по-високи скорости в завой) в сравнение с високопрофилните.

При колело с малък диаметър контактното петно с пътя наподобява окръжност, а за колело с голям диаметър - удължена овала, следователно контактната площ се увеличава и вероятността от пробуксуване се намалява. Завъртането на волана на значителен ъгъл се затруднява и изисква по-голяма сила при колело с по-голям диаметър, но това прави автомобила по-устойчив, а опасността от занасяне по-малка. При спиране на колело с малък диаметър по-бързо настъпва блокиране и плъзгане на колелото.

Благодарение на по-голямата си топлопроводност, по-голямата си здравина и по-малката маса летите джанти намират все по-широко приложение не само в състезателните, но и в серийните пътнически автомобили.