Тунинг на двигателя

Тунинг на двигателя

Тунингът на двигателя е рекламиран като смяна на основни двигателни части с други по-нови версии, които извършват абсолютно същите функции като старите, но с увеличена производителност.

Тунингът на съвременните горивно инжектирани двигатели е електронно контролиране на запалването и скороста на инжектиране на гориво, за да се получи желаното съотношение на изгаряне на гориво и въздух. Контролната част на двигателя (ECU) движи тези действия според непрекъснато променящата се информация,изпратена от сензори намиращи се в началото и края на запалителният процес. Има сензор за входящият поток, който измерва количеството на въздуха влизащ в двигателя, както и сензор в ауспуха измерващ колко от него се използва за изгарянето. Измерва се и работната температура на двигателя (често и входящата температура на въздуха). Всичката тази информация се използва при калкулирането за точната пропорция от въздух към гориво.

Тунингът на електронно контролираната система е нужна само след смяна на главни части на двигателя. За пример, горивните помпи имат лимит на снабдяването на двигателя с гориво за горивният процес. Ако се постави турбоусилвател на превозното средство той ще засили потока на въздух в цилиндрите, това изисква горивни помпи с по-висока скорост на потока, за да се компенсира с точното количество гориво. Но при наличие на електронна контролна единица количеството гориво ще се усили притока на горива към новите помпи, това довежда до изпомпване на прекалено много гориво. В това състояние колата няма да работи добре или въобще няма да запали. В този случай легитимният тунинг идва в действие. Има много компютъризирани продукти на разположение, за да се справят с тези проблеми, вариращи от въздушно/горивни регулатори до носещи ECU, заменящи напълно оригниналната система с подобрена и напълно контролирана система.

Въздушно/горивните регулатори често се използват за да намалят или обогатят въздушногоривната смес, като модифицират сигнала идващ от сензора за кислород споменат по-горе. При промяна в сигнала ECU получава по-висок или по-слаб волтаж от нормалният и увеличава или намаля притока на гориво, докато не се получи желаният резултат. Вторичните компютри работят по същият начин, но при тях може да се контролират ръчно потока на гориво и момента на запалване като надделява сигналите на фабричните компютри.

Независимата компютърна система е подобна на вторичната , но много по-напреднала и заменя фабричната напълно, изисквайки пълна настройка и се използва най-вече за състезания. Всеки един от тези продукти изисква специалист, който разбира от двигателен тунинг, за да се получат нужните и безопасни резултати. В повечето случаи динамометър се използва за измерване на ефекта от промените за да се определи точно силата.